Logo-AP-Talent

Projekt Era

Szkola z klasa1

Szkola bez przemocy

Publiczne Gimnazjum nr 19 Sportowe - kochać czy nie kochać?
szkolaSZKOŁA SPORTOWA…to tylko epizod – pomyślałam…. Przekraczałam mury 19 z poczuciem, że wpadłam tu tylko na chwilę. Nowe miasto, nowi ludzie, nowa praca. Postanowiłam poszukać dowodów dla zmysłów, które utwierdzą mnie w przekonaniu powziętej decyzji…. Jednak o aureoli strachu, niechęci zapomniałam już w pierwszym dniu. Przyjazna atmosfera grona pedagogicznego. Mili, ciepli ludzie. Oznaczało to: rozwój, rzetelną realizację wyznaczonych wcześniej celów, dbanie o jakość wykonywanej pracy a przede wszystkim bezpieczeństwo. Mit o szkole sportowej obalony!  Szybko okazało się, że to za sprawą: kompetencji nauczycieli, empatii pracowników szkoły i wspaniałej, rezolutnej młodzieży…. Zatem kochać…..
Co kryje się za ogromną ścianą z pucharami i medalami?
Oglądając te znakomite okazy, odnosi się wrażenie, że to wynik wielu wyrzeczeń kosztem młodzieńczych przyjemności.
Nic bardziej mylnego. Pod przewodnictwem odpowiednich trenerów, a takich u nas nie brakuje, sport staje się przyjemnością samą w sobie.

lekka Cocacolakosz

Lekkoatletki i lekkoatleci, siatkarki i siatkarze, piłkarze oraz koszykarze ćwiczą pod czujnym okiem specjalistów. Przekłada się to oczywiście na liczne sukcesy. W Wojewódzkim Podsumowaniu Sportu Szkolnego 2009/2010 nasze gimnazjum zajęło II miejsce, we wcześniejszych latach dwukrotnie stawaliśmy na najwyższym podium. Konkurencja rośnie, powstają nowe szkoły, ale my nie spoczywamy na laurach. Imponującym zjawiskiem jest postęp kadry koszykarzy. Ci młodzi chłopcy przybyli do tej szkoły razem ze mną. Pamiętam ich pierwszy przegrany mecz. Ujmujące były słowa trenera, żeby nie tracili nadziei, bo się dopiero uczą. Pozytywna stymulacja, intensywna praca, talent i uczniowie już w pierwszej klasie zdobyli I miejsce w miejskiej gimnazjadzie.  W pozostałych dyscyplinach sportowych również możemy podziwiać wiele prestiżowych nagród. Siatkarze, zdobywają czołowe miejsca w województwie, lekkoatleci biją kolejne rekordy. Zaszczyty zaszczytami, ale mnie zachwyca inna rzecz. Społeczność szkolna tworzy rodzinę. W naszej kulturze, naznaczonej piętnem indywidualizmu, praca zespołowa zdumiewa. Te dzieci funkcjonując w symbiozie wydają się szczęśliwe, radosne i spełnione. Uczą się odpowiedzialności za drugiego człowieka, samodyscypliny i racjonalnego gospodarowania czasem. Muszę przyznać, że to niesamowite zjawisko. Wychowanie przez sport daje nieprzeciętne rezultaty w wielu sferach egzystencji.  Młodzi ludzie efektywnie wykorzystują każdą chwilę. Biorą czynny udział w kołach zainteresowań, osiągają sukcesy w konkursach przedmiotowych. Wyrastają na opowiedzianych dorosłych.
Aby tryumfować trzeba trenować…
boisko z siatkaboisko 052Trenujemy na sali gimnastycznej, na boisku przystosowanym do gier zespołowych. Dzięki wsparciu władz miasta i dyrekcji innych szkół ćwiczymy także: na Stadionie Miejskim w Zwierzyńcu, profesjonalnym boisku ze sztuczną nawierzchnią Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych przy ulicy Słonimskiej, basenie MOSiR-u. I  to nie koniec…Pozostają jeszcze obozy, na które licznie i chętnie wyjeżdżają sportowcy. Zatem nasi podopieczni mają gdzie uwalniać młodzieńczą energię.

boisko 1boisko 2boisko 16

A zdobywać wiedzę?
Lekcja chemiiTej sfery też nie zaniedbujemy. Możemy pochwalić się pracownią komputerową, informatycznazadbanymi salami dydaktycznymi częściowo wyposażonymi w tablice multimedialne, dobrze zaopatrzoną biblioteką, „spokojną” czytelnią.
Było coś dla ciała, teraz dla umysłu i ducha.
Kadra pedagogiczna skutecznie realizuje podstawę programową. Sportowcy nie mają lekko. Jednak nie narzekają. Kameralne klasy ułatwiają pracę. Nauczyciel może więcej uwagi poświęcić uczniowi. Z autopsji wiem, że więź miedzy młodymi ludźmi a opiekunem nawiązuje się szybko. Przyjazna atmosfera ułatwia współpracę. Przyjemnie jest chodzić do szkoły, którą się lubi. Dlatego też młodzież chętnie uczęszcza na zajęcia dodatkowe: matematyczne, biologiczne, chemiczne, fizyczne, językowe, polonistyczne, teatralne, biblijne, plastyczne, biblioteczne.polonistyczna Uczniowie, którzy przejawiają zdolności muzyczne, biorą udział w próbach chóru. Wielkim sukcesem było wyreżyserowanie i wystawienie szkolnej wersji High School Musical. Występowała w nim finalistka polskiej wersji You Can Dance. Mamy nadzieję, że jeszcze kilkoro naszych przyszłych absolwentów będziemy mogli podziwiać w tanecznych programach.
Nasza szkoła jest oczywiście „ Szkołą z klasą”.
Zajęcia dodatkowe nie tylko dla uczniów.
Kadra pedagogiczna cały czas podwyższa swoje kwalifikacje, uczestnicząc w wewnątrzszkolnym i zewnętrznym doskonaleniu. Wpływa to, na jakość naszej pracy. Pozwala zniwelować niedociągnięcia. Jesteśmy otwarci na wszystko, co nas wzbogaca.
Drogi Rodzicu- nie taki diabeł straszny, jak go malują.
dzien integracjiNasi rodzice to wiedzą, ponieważ są partnerami szkoły. Staramy się pielęgnować relacje i angażować rodziców w gimnazjalne przedsięwzięcia. Dobra kooperacja rodziców i nauczycieli ma ogromne znaczenie dla rozwoju młodzieży. Tę świadomość kształtuje nasza pedagog, która jest niekwestionowanym autorytetem w zagadnieniach wychowawczych.
Współpracujemy również ze środowiskiem lokalnym, uczestniczymy w uroczystościach kościelnych i państwowych. Uczy nas to szacunku do kultury i tradycji.
Uwaga szklane oko patrzy.
Raz, dwa, trzy ….patrzy. …Oj patrzy i wyłapuje wszelkie wykroczenia. Nowoczesny monitoring pomaga w utrzymaniu porządku. Młodzież może czuć się bezpiecznie. W końcu oczy widzą i problemów z sercem przez to nie ma.
Co czeka tego, kto przekroczy próg gimnazjum sportowego?

Pozwolę sobie przytoczyć słowa z mojej ulubionej książki dla dorosłych dzieci „Dobrze widzi się tylko sercem”. A serce znalazło dużo miejsca dla tej szkoły….
                                                                                                            Joanna Szydło-nauczycielka języka polskiego